Acasă General JO 2018: Rezultatele complete ale sportivilor români la PyeongChang

JO 2018: Rezultatele complete ale sportivilor români la PyeongChang

DISTRIBUIȚI

Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Pyeongchang a fost marcată printr-un spectacol remarcabil de sunete și lumini.

La final, preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), germanul Thomas Bach, a declarat închise JO de iarnă din acest an, supranumite „Jocurile Păcii”, scrie Agerpres.

„Aţi arătat cum sportul poate aduce oamenii laolaltă în lumea noastră fragilă, aţi arătat că sportul poate construi legături. CIO va continua dialogul olimpic şi după stingerea flăcării olimpice. Suntem conduşi către acest ţel de încrederea noastră în viitor″, a afirmat preşedintele forului olimpic în discursul său.

Rezultatele delegaţiei României la JO 2018:

locul 7 – sanie, simplu feminin: Raluca Strămăturaru
locul 10 – sanie, ştafetă pe echipe: Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Cosmin Atodiresei/Ştefan Muşei;
locul 14 – biatlon, ştafetă masculină 4×7,5 km: Cornel Dumitru Puchianu, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Nicolae Remus Faur
locul 15 – bob-2 feminin: Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu
locul 18 – bob-2 masculin: Mihai Cristian Tentea şi Nicolae Ciprian Daroczi
locul 18 – schi fond, sprint masculin pe echipe: Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene
locul 18 – skeleton, feminin: Maria Marinela Mazilu
locul 19 – sanie, dublu masculin: Cosmin Atodiresei, Ştefan Muşei

locul 24 – schi fond, schiatlon, 15 km stil clasic, 15 km stil liber: Paul Constantin Pepene
locul 25 – sărituri cu schiurile, feminin: Daniela Vasilica Haralambie
locul 25 – skeleton, masculin: Dorin Dumitru Velicu
locul 28 – schi alpin, coborâre: Ania Monica Germaine Caill
locul 29 – sanie, simplu masculin: Valentin Creţu
locul 29 – bob-4: Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Paul Muntean, Levente Bartha
locul 31 – sanie, simplu masculin: Andrei Turea
locul 31 – patinaj viteză, 500 m feminin: Alexandra Ianculescu
locul 32 – schi fond, 50 km, start grupat masculin: Paul Constantin Pepene
locul 36 – schi alpin, slalom super-uriaş: Ania Monica Germaine Caill
locul 37 – schi fond, 15 km, stil liber: Paul Constantin Pepene
locul 37 – biatlon, 20 km: George Răzvan Buta
locul 43 – schi fond, 15 km, stil liber: Alin Florin Cioancă
locul 47 – schi fond, sprint, stil clasic: Alin Florin Cioancă

locul 53 – schi fond, 10 km, stil liber: Timea Lorincz
locul 55 – schi alpin, slalom uriaş: Alexandru George Barbu
locul 55 – biatlon, 20 km: Cornel Dumitru Puchianu
locul 58 – biatlon, 12,5 km urmărire: Cornel Dumitru Puchianu
locul 60 – biatlon, 10 km sprint: Cornel Dumitru Puchianu
locul 61 – schi fond, sprint, stil clasic: Timea Lorincz
locul 68 – biaton, 10 km sprint: Nicolae Remus Faur
locul 69 – biatlon, 20 km: Gheorghe Iulian Pop

locul 74 – biatlon, 20 km: Nicolae Remus Faur
locul 81 – biatlon, sprint 7,5 km: Eva Tofalvi
locul 84 – biatlon, 15 km: Eva Tofalvi
locul 86 – biatlon, 10 km sprint: Gheorghe Iulian Pop
locul 87 – biatlon, 10 km sprint: Marius Petru Ungureanu

Sursa:AGERPRES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here