Acasă Breaking News Simona Halep victorie cu Angelique Kerber ! Liderul mondial merge in finala

Simona Halep victorie cu Angelique Kerber ! Liderul mondial merge in finala

DISTRIBUIȚI

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în finala de la Australian Open. A învins-o pe Angelique Kerber, locul 16 WTA, scor 6-3, 4-6, 9-7, într-un meci incredibil, cu multe răsturnări de situație și în care Simona a avut nevoie de 4 mingi de meci pentru a se califica în prima finală din carieră la Australian Open.

• Simona Halep va juca sâmbătă dimineață, de la ora 10:00, în direct pe GSP.RO și în transmisiune directă pe Eurosport, cu daneza Caroline Wozniacki (2 WTA);
  • Este pentru prima dată în istorie când un român joacă finala turneului de la Antipozi într-o probă de simplu!
  • E a treia finală din cariera Simonei Halep, după cele două pierdute la Roland Garros, 2014 și 2017;
  • Meciul contra Carolinei Wozniacki va decide cine va fi, de luni, numărul 1 mondial!

Cum s-a desfășurat Halep-Kerber

Primul set a început formidabil pentru Simona Halep. Jucătoarea noastră a condus cu 5-0, după ce a dominat schimburile, a fost agresivă și a profitat de fiecare ezitare a lui Angelique Kerber.

Simona a servit pentru a câștiga primul set la 0, dar Kerber a revenit și a câștigat trei game-uri la rând. Totuși, Simona nu s-a pierdut cu firea și a mai făcut un break și a câștigat cu 6-3.

Halep și-a continuat forma bună și în setul doi. La 2-1, Simona a forțat, a lovit agresiv și pus presiune pe Kerber și a făcut break, dar Kerber a revenit. La 4-4, Kerber a mai câștigat o dată pe serviciul Simonei și a câștigat setul.

Setul decisiv a fost unul uluitor. Simona a servit pentru meci la 5-3, dar Kerber și-a ținut nervii și a realizat 3 gameuri consecutive. La 5-4, Simona avut două mingi de meci, dar a ratat-o. La 5-6, Kerber a părut ca are inițiativa și a fost ea cea care a avut două mingi de meci, dar Halep le-a salvat și a revenit în meci!

La 8-7, Simona Halep a câștigat pe serviciul adversarei și a câștigat meciul.

Declaratia Simonei dupa terminarea meciului:

“A fost un meci foarte greu, tremur! Sunt foarte emotionata. Stiam ca va fi foarte complicat, pentru ca am vazut ca loveste din toate pozitiile si se misca excelent. Ma bucur foarte mult ca am reusit sa castig. Multumesc tuturor pentru ca m-ati sustinut si ajutat. Dupa acea accidentare la glezna am hotarat sa lupt pentru fiecare punct la acest turneu. Am timp sa ma odihnesc dupa si cu siguranta o voi face dupa finala. Sunt mandra de ceea ce-am realizat” a spus Simona Halep la interviul de dupa victoria cu Kerber.