Acasă Breaking News Dramatism, adrenalină şi nebunie ! Simona Halep s-a calificat în optimi la...

Dramatism, adrenalină şi nebunie ! Simona Halep s-a calificat în optimi la Australian Open după un meci de aproape 4 ore

DISTRIBUIȚI

Simona Halep s-a calificat în optimile Australian Open, după 48 de game-uri, 3 mingi de meci salvate şi trei şanse ratate de a închide o partidă ce a durat trei ore şi 44 de minute.

Simona Halep, principala favorită şi liderul mondial, s-a calificat, sâmbătă dimineaţă, în optimile de finală ale turneului de la Australian Open, primul Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, scor 4-6, 6-4, 15-13.

Partida, care a durat trei ore şi 44 de minute, a avut mai multe răsturnări de situaţie. Halep a pierdut primul set, deşi a condus cu 3-2 şi break în faţă, dar şi-a adjudecat actul secund cu un scor similar, diferenţa fiind făcută de un singur break reuşit de Simona în cel de-al treilea game.

Setul decisiv a durat două ore şi 22 de minute. Până să obţină victoria, prima jucătoare a lumii a servit de patru ori pentru câştigarea meciului şi a salvat trei mingi de meci, la scorul de 11-10 pentru adversara sa.

”Un meci foarte greu. Nu am jucat niciodată un set atât de lung. Sunt extrem de fericită că am rezistat. Sunt aproape moartă. Dar mă bucur că am arătat tenis de bună calitate, sper că v-a plăcut. Habar nu am cât am alergat astăzi, însă simt că muşchii mei sunt duşi, duşi. Glezna – nu ştiu cum este, pentru că nu o mai simt. A fost plăcut să fiu pe teren. Şi să câştig. Şi să revin în optimile acestui turneu minunat! Azi am câştigat cu inima”, a declarat Simona Halep la finalul partidei.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi câştigătoarea dintre australianca Ashleigh Barty, cap de serie numărul 18 şi locul 17 WTA, şi japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA, meci programat sâmbătă, în jurul orei 06:30

În urma calificării în optimi, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 195.590 de dolari şi 240 de puncte WTA.

Surse: mediafax.ro, gsp.ro